Yıldızı parlayan mavi yolculuk tarihçesi nedir

Mavi yolculuğun tarihi bilirsiniz Halikarnas Balıkçısı’yla başlamıştır. Halikarnas balıkçısı; Bodrum’un antik çağdaki adı olan Halikarnas’ı mahlas olarak benimseyen Cevat Şakir, Bodrum’da balıkçılık dahil çeşitli işlerde çalıştı. Edebiyat sahasına giren eserlerinin büyük kısmını da Bodrum’da yazdı.

Mavi Yolculuk, Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu tarafından literatüre kazandırıldığı kabul edilen ve günümüzde özellikle turizmde kullanılan bir terimdir. 1945li yılların sonuna doğru hümanist aydınların keşif ve huzur dolu olarak gerçekleştirdikleri tekne gezileri bu tarihten sonra alternatif bir tatil konsepti olarak gelişmiştir.

izole mavi tur tatili

izole mavi tur tatili

1980 li yıllardan sonra ise artık mavi yolculuk Türkiye’de gelişen turizm kavramının içerisinde gelişmeye başlamıştır. Ege ve Akdeniz kıyılarımızda hızla artan tekne sayısı ile tekne kiralama fiyatlarının ekonomik ölçülere inmesi yerli ve yabancıların bu konsepte olan ilgisini arttırmıştır.

Mavi yolculuk; belirli bir rota izlenerek yapılan sakin, huzurlu, yeşilin ve mavinin coğrafi özellikleriyle buluşan ve doğa ile iç içe bir dinlence tatili olarak yaşanmaktadır.

mavi yolculuk tatili

mavi yolculuk tatili

Mavi yolculuk, sınırlı olmayan bir güzelliğin size bırakılmış bir seçimi. Köpüklenen denizde yüzerek, durgun suda gibi seyreyleyerek sonsuz güzelliğe ve huzura uzanan bir yolculuk. Mavi yolculuk adını ne güzel bulmuş Sabahattin Eyüpoğlu ne sarı, ne beyaz, ne eflatun, ne siyah tek renk aslında.

Mavi yolculukta en güzel anlardan bir diğeri ise yarı uykulu yarı uykusuz gecenin yıldızları parlamaya başlar gökyüzünde deniz durgun yıldızların altında güvertede yatmanın huzurunu yaşamalısınız.

Rezervasyon Formu

Tur talebiniz bize ulaşması itibariyle 24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.
  • Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.